Prizes of the Department

Prizes donated by partners are traditionally awarded on the day of the department. This page offers a list of past laureates.

2018

Kurt Fischer graduate prize:
Armin Lederer, M.Sc. for his Master's thesis on the topic of "Data-driven Approaches to Model Predictive Control"

Walter Gademann prizes:

  • Iancu Radu, B.Sc. for his Bachelor's thesis on the topic of "Zuverlässigkeitsanalyse von Lithium-Ionen-Batteriespeicher-Topologien mit FMEA und Markov Ketten"
  • Tim Fritzmann, M.Sc. for his Master's thesis on the topic of "Towards an Improved NewHope Simple"

Archive

2017

Kurt Fischer doctorate prize:
Dr.-Ing. Michael Zwerger for his dissertation „Verification and Synthesis of Analog Power-Down Circuits”

Kurt Fischer graduate prize:
Jian Lyu, M. Sc. for his Master's thesis on the topic of "Acceleration of Motion-Detection Application on ZedBoard FPGA using ARM Cortex-A9 CPU and Vision Hardware Accelerators"

Walter Gademann prizes:

  • Lysander Kiesel, B. Sc. for his Bachelor's thesis on the topic of "Optimaler, anwesenheitsbasierter Heizalgorithmus für verschiedene Einfamilienhaustypen"
  • Martin Gottwald, M. Sc. for his Master's thesis on the topic of "Transfer Learning for Deep Reinforcement Learning"
  • Dr.-Ing. Thomas Pasqual Hach for his dissertation “A Monocular RGBD Camera Design, Processing and Evaluation”

Rohde & Schwarz prize:
Dr.-Ing. Sebastian Hübner for his dissertation „Replacing Beryllium: Novel Graphenic Carbon X-ray Transmission Windows”

Dr. Georg Spinner high frequency prize:
Dr.-Ing. Emre Kılıç for his dissertation „Inverse Electromagnetic Scattering and Source Techniques Based on the Equivalence Principle”

Prize of the Dr. Wilhelmy foundation:
Dr.-Ing. Peter Robert Keil for his dissertation „Aging of Lithium-Ion Batteries in Electric Vehicles”

Lecturer prize of the student association (university teacher):
Prof. Dr. sc. techn. Andreas Herkersdorf from the Chair of Integrated Systems

Lecturer prize of the student association (assistants):
Dr.-Ing. Thomas Hinterholzer from the Chair of High Voltage Engineering and Switchgear Technology

2016

Kurt Fischer graduate prize:

Maximilian Neuner, M.Sc. for his Master’s thesis on the topic of “Power-Down Circuit and Schematic Synthesis”

Walter Gademann prizes:         

  • Thomas Wiegart, B.Sc. for his Bachelor’s thesis on the topic of “Optimization of the Partial Decode-and-Forward Rate in the MIMO Relay Channel”
  • Hesham Okeil, M.Sc. for his Master’s thesis on the topic of “Modelling and Simulation of THz Quantum Cascade Lasers Based on Difference Frequency Generation”

2015

Kurt Fischer doctorate prize:

Dr.-Ing. Veit Kleeberger for his dissertation on the topic of "Resilient Cross Layer Design of Digital Integrated Circuits"

Kurt Fischer graduate prize:

Matti Strese, M.Sc. for his Master’s thesis on the topic of "Content Based Texture Retrieval"

Walter Gademann prizes:

  • Michael Koller, B.Sc. for his Bachelor’s thesis on the topic of "Measuring Impropriety of Complex Signals Based on the Framework of Block-Skew-Circulant Matrices"
  • Paskal Kiefer, M.Sc. for his Master’s thesis on the topic of "A Concurrent Droplet Routing Approach in Continous Space Based on Sequential Convex Programming"
  • Dr.-Ing. Vladimir Todorov for his dissertation on the topic of "On Application-Specific Network-on-Chip Synthesis and On-Ship Trace Debug"

Rohde & Schwarz prize:

Dr.-Ing. Philipp Mittendorfer for his dissertation on the topic of "From a Multi-modal Intelligent Cell to a Self organizing Robotic Skin - Realizing Self and Enriching Robot Tactile Interaction"

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dr.-Ing. Georg Schnattinger for his dissertation on the topic of "Elektromagnetische Nahfeld- und Fernfeld-Bildgebungsverfahren basierend auf hierarchischen Felddarstellungen“

Prize of the Dr. Wilhelmy foundation:

Dr.-Ing. Stephan Breitkreutz-von Gamm for his dissertation on the topic of "Perpendicular Nanomagnetic Logic: Digital Logic Circuits from Field-coupled Magnets"

Lecturer prize of the student association (university teacher):

Prof. Dr. sc. techn. Gerhard Kramer from the Chair of Communications Engineering

Lecturer prize of the student association (assistants):

Dipl.-Ing.Tobias Fehenberger from the Chair of Communications Engineering

2014

Kurt Fischer doctorate prize:

Dr.-Ing. Adam Molin for his dissertation on the topic of "Optimale ereignisbasierte Regelung mit Kommunikationsbeschränkungen"

Kurt Fischer graduate prize:

Petra Maier, M.Sc. for her Master’s thesis on the topic of "A Loosely-Timed SystemC Model of a Linux SMP System with ARM cores emulated by QEMU"

Walter Gademann prizes:

  • Dr.-Ing. Simon Hawe for his dissertation on the topic of "Learning Sparse Data Models via Geometric Optimization with Applications to Image Processing"
  • Rana Ali Amjad, M.Sc. for his Master’s thesis on the topic of "Algorithms for Simulation of Descrete Memoryless Sources"
  • Wolfgang Burger, B.Sc. for his Bachelor’s thesis on the topic of "Position Based Visual Servoing for Dual-Arm Manipulation on the PR-2 Robot"

Rohde & Schwarz prize:

Dr.-Ing. Ahmed Mahmoud for his dissertation on the topic of "Modelling and Design of Single-Molecule Devices"

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dr.-Ing. Christoph Neumaier for his dissertation on the topic of "Hochfrequenzkomponenten mit dispersionsoptimierten Wellenleitern für Leistungsanwendungen"

Prize of the Dr. Wilhelmy foundation:

Dr.-Ing. Tom P. Giovanazzi for his dissertation on the topic of "Prädiktives Leistungsmanagement in Fahrzeugbordnetzen"

2013

Kurt Fischer doctorate prize:

Dr.-Ing. Michael Pehl for his dissertation on the topic of "Discrete Sizing of Analog Integrated Circuits"

Kurt Fischer graduate prize:

Stefan Ehrlich, M.Sc. for his Master’s thesis on the topic of "EEG Emotion Recognition and Affective Music BCI”

Walter Gademann prizes:

  • Melanie Kimmel for her outstanding Master’s degree
  • Tobias Laas for his outstanding Bachelor’s degree

Rohde & Schwarz prize:

Dr.-Ing. Christoph Knoth for his dissertation on the topic of “Accurate Waveform-based Timing Analysis with Systematic Current Source Models”

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dr.-Ing. Mark Eberspächer for his dissertation on the topic of "Netzwerk – und feldtheoretische Entwurfs- und Charakterisierungsverfahren für kombiniert rechts/linkshändige Wellenreiter der Mikrowellentechnik"

Prize of the Dr. Wilhelmy foundation:

Dr.-Ing. Bernhard Lutz for his dissertation on the topic of  "Einflussfaktoren auf die Elektrische Feldverteilung in Isoliersystemen mit polymeren Isolierstoffen bei Gleichspannungsbelastung"

Lecturer prize of the student association (university teacher):

Dr.-Ing. Wolfgang Meyer from the Associate Professorship of Energy Conversion Technology

Lecturer prize of the student association (assistants):

Dipl.-Ing. Joschi Brauchle from the Chair of Communications Engineering and Dipl.-Ing. Lennart Gerdes from the Associate Professorship of Signal Processing Methods

2012

Kurt Fischer doctorate prize:

Dr.-Ing. Julius Kammerl for his dissertation on the topic of "Perceptual Haptic Data Communication for Telepresence and Teleaction"

Kurt Fischer graduate prize:

Dipl. Ing. Simon Adrian for his diploma thesis on the topic of "A Dual Algebraic Multigrid Approach for Calderon Electromagnetic Solvers"

Rohde & Schwarz prize:

Dr.-Ing. Ullrich Mönich  for his dissertation on the topic of "Reconstruction and Processing of Bandlimited Signals Based on Their Discrete Values"

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dr.-Ing. Andreas Fackelmeier for his dissertation on the topic of "Mikrowellengestützte Detektion von Wildtieren bei der Grünlandmahd"

Lecturer prize of the student association (university teacher):

PD Dr. Christian Karpfinger from the Research Group Algebra

Lecturer prize of the student association (assistants):

Dipl.-Ing. Bodo Gohla-Neudecker from the Chair of Energy Economy and Application Technology and Dipl.-Ing. Thomas Künzig from the Chair of Physics of Electrotechnology

2011

Kurt Fischer doctorate prize:

Dr.-Ing. Markus Becherer for his dissertation on the topic of "Nanomagnetic Logic in Focused Ion Beam Engineered Co/Pt Multilayer Films"

Kurt Fischer graduate prize:

Dipl. Ing. Vladimier Todorov for his diploma thesis on the topic of "Statistical Timing Model of a Memory Controller for Transaction - Level Simulations"

Rohde & Schwarz prize:

Dr.-Ing. Jia Chen for her dissertation on the topic of "Compact Laser-Spectroscopic Gas Sensors using Vertical-Cavity Surface-Emitting Lasers"

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dr.-Ing. Nikolaus Fichtner for his dissertation on the topic of "Hybridization of the Transmission Line Matrix (TLM) Method with the Integral Equation Method"

Lecturer prize of the student association (university teacher):

Dr.-Ing. Peter Tzscheutschler  from the Chair of Energy Economy and Application Technology

Lecturer prize of the student association (assistants):

Dipl.-Berufspäd. Martin Rothbucher and Dipl.-Ing. Christian Keimel from the Chair of Data Processing Dipl.-Ing. Christoph Hellings from the Associate Professorship of Signal Processing Method

2010

Kurt Fischer doctorate prize:

Dipl.-Ing. Moritz Kiese for his dissertation on the topic of "Efficient Optimization Methods for Communication Network Planning and Assessment"

Kurt Fischer graduate prize:

Dipl.-Ing. Robert Huitl for his diploma thesis on the topic of "Fast Image Retrieval for Mobile Location Recognition"

Rohde & Schwarz prize:

Dr.-Ing. Matthias S. Müller for his dissertation on the topic of "Untersuchung zu Kraft-Momentan-Sensoren auf Basis von Faser-Bragg-Gittern"

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dr.-Ing. Florian Pfeiffer for his dissertation on the topic of "Analyse und Optimierung von Radomen automobile Radarsensoren"

Lecturer prize of the student association (university teacher):

Prof. Dr.-Ing. Josef Kindersberger from the Chair of High Voltage Engineering and Switchgear Technology

Lecturer prize of the student association (assistants):

Dipl.-Ing. Martin Wirnshofer from the Chair of Technical Electronics

2009

Kurt Fischer doctorate prize:

Dr.-Ing. Michael-Felix Botsch for his dissertation on the topic of "Machine Learning Techniques for Time-Series Classification"

Kurt Fischer graduate prize:

Dipl.-Ing. Veit Kleeberger for his diploma thesis on the topic of "Generation of Nonlinear Dynamic Gate Models for Logic Cells Using DC Analysis and Structural Information"

Rohde & Schwarz prize:

Dr.-Ing. Peter Spindler

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dr.-Ing. Christoph Ullrich

Lecturer prize of the student association (university teacher):

Prof. Dr. Joachim Henkel from the Chair of Technology and Innovation Management (TUM School of Management)

Lecturer prize of the student association (assistants):

Dr. -Ing. Stephanie Rätzke from the Chair of High Voltage Engineering and Switchgear Technology

2008

Kurt Fischer prize:

Dipl.-Ing. Michael Eick for his diploma thesis on the topic of "Layoutsynthese analoger integrierter Schaltungen mit automatisch generierten Platzierungsregeln"

Rohde & Schwarz prize:

Dr.-Ing. Frank Dietrich for his dissertation on the topic of "Robust Signal Processing for Wireless Communications"

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dr.-Ing. Petr Lorenz for his dissertation on the topic of "Transmission Line Matrix - Multiple Expansion Method"

Lecturer prize of the student association (university teacher):

Prof. Dr. Josef A. Nossek from the Associate Professorship of Signal Processing

Lecturer prize of the student association (assistants):

Dipl.-Ing. Florian Eyben from the Chair of Human-Machine Communication

2007

Kurt Fischer prize:

Dr.-Ing. Guido Dietl for his dissertation on the topic of "Linear Estimation and Detection in Krylov Subspaces"

Rohde & Schwarz prize:

Dr.-Ing. Stephan Henzler for his dissertation on the topic of "Power Management of Digital Circuits in Deep Sub-Micron CMOS Technologies"

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dr.-Ing. Bruno Biscontini for his dissertation on the topic of "Network Methods Applied to Multilayered Cylindrical Radiation Structures"

Lecturer prize of the student association (university teacher):

Prof. Dr.-Ing. Hans-Georg Herzog from the Associate Professorship of Energy Conversion Technology

Lecturer prize of the student association (assistants):

Dr. Michael Kaplan from the Department of Mathematics

2006

Kurt Fischer prize:

Dipl.-Ing. Rüdiger Schollmeier for his diploma thesis on the topic of "Signalling and Networking in Unstructured Peer-to-Peer Networking"

Rohde & Schwarz prize:

Prof. Dr.-Ing. Sandra Hirche for her dissertation on the topic of "Haptic Telepresence in Paket Switched Communication Networks"

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dipl.-Ing. Florian Pfeiffer for his diploma thesis on the topic of "Breitbandige integrierte DVB-H Antennen"

Lecturer prize of the student association (university teacher):

Prof. Dr. Wolfgang Utschick from the Associate Professorship of Energy Conversion Technology  

Lecturer prize of the student association (assistants):

Dipl.-Ing. Florian Obermeier from the Chair of Data Processing

2005

Kurt Fischer prize:

Dr.-Ing. Michael Tüchler for his dissertation on the topic of "Turbo Equalization"

Rohde & Schwarz prize:

Dr.-Ing. Robert Cupec for his dissertation on the topic of "Scene Reconstruction and Free Space Representation for Biped Walking Robots"

Dr. Georg Spinner high frequency prize:

Dr.-Ing. Michael Ivrlac for his dissertation on the topic of "Wireless MOMO Systems - Models, Performance, Optimization"

Lecturer prize of the student association (university teacher):

Dr. Peter Vachenauer from the Department of Mathematics

Lecturer prize of the student association (assistants):

Dr.-Ing. Marion Leibold (born Sobotka) from the Chair of Automatic Control Engineering