Neuroengineering Symposium (April 22, 2020)

The Neuroengineering Symposium is a digital scientific event on April 22nd 2020 (9:30 - 13:00 CEST) organized by TUM, inviting all researchers and students interested in neuroengineering to meet online and discuss recent developments with MSNE associated faculty and students of the ENB Elite Master Program in Neuroengineering (TUM).

Looking back to a series that started in 2015, great attendance of researchers, many fruitful discussions, and a vivid research community are motivating us to organize an event in challenging times, using webstreaming technologies, sharing posters and slides in advance. MSNE Students will be pitching their latest research work in 3 min. presentations, followed by quick Q/A rounds (2 min.). Instructions and login credentials will be provided to all registered symposium guests.

Registration has been closed by April 21st. 2020. Login Credentials have been provided to all registered guests.

Contact:
Contact for further questions is msne@ei.tum.de

Students of TUM Elite Master Program in Biomedial  Neuroengineering may also approach their program coordinators (-> master.mec.med@tum.de ) for further information regarding this symposium and interaction opportunities with MSNE students. 


Tentative Agenda:

  • 09:30 Welcome (Prof. Gordon Cheng, ICS)
  • 09:35 Introduction to Presentation Sessions
  • 09:40 Session 1: Computational Neuroscience
  • 10:20 Session 2: Neural Signal Processing and Brain-Computer Interfaces
  • Session Break
  • 10:50 Session 3: Human-centered Engineering, Rehabilitation and Medical Research
  • 11:15 Session 4: Neuro-inspired Robotics and Computer Vision
  • Session Break
  • 12:00 Breakout rooms for students and guests to discuss the posters (optional)

 

Session topics and presenters

Session 1: Computational Neuroscience (~9:40 – 10:20)
Session Chair: Jan Bölts (TUM Computational Neuroengineering)
• Melanie Tschiersch: “An attractor network theory of serial dependencies in subliminal working memory”
• Isabelle Hoxha: “Influence of context on the reaching movement feedback controller”
• Nikita Agarwal: “Comparison of the Inference Compilation method against traditional Bayesian Inference algorithms”
• Aleksandra Teska: “Brian2modelfitting: A toolbox for fitting neural models to electrophysiological data in Brian 2
• Anna Vasilevskaya: “Motion processing in a 3D-convolutional neural network trained for action recognition”
• Adria Galan Gadea: “Neuronal Dynamics underlying stable population-level working memory representations in prefrontal còrtex”

Session 2: Neural Signal Processing and Brain-Computer Interfaces  (~10:20 – 10:45)
Session Chair: Stefan Ehrlich (TUM Chair of Cognitive Systems)
• Nicholas Tacca: “Event-related potential magnitude corresponds to prediction error from optimal policy agent observation in a gridworld experiment”
• Sai Lam Loo: “Brain Source Localization of Error Related Potentials in Electroencephalogram”
• Aleksandar Levic: “Investigating single neuron activity from humans during naturalistic, continuous stimulation”
• Mert Keser: “Creating Synthetic EEG Data for Rapid Calibration of Motor Imagery Classification”

Session 3: Human-centered Engineering, Rehabilitation and Medical Research (~10:50 – 11:15)
Session Chair: Stefan Ehrlich (TUM Chair of Cognitive Systems)
• Lisa Sogerer: “ATXN1L mediated Capicua (CIC) stability in glioblastoma multiforme”
• Fulvia Del Duca: “Investigation of Hip Joint Impedance Dynamics for Physical HumanRobot Interactions”
• Iustina Andronic: “Investigating audio compression as countermeasure against adversarial noise targeting attention-based end-to-end speech recognition systems”
• Mariia Popova: “Development of morphologically realistic models of ultrasound neurostimulation”

Session 4: Neuro-inspired Robotics and Computer Vision (~11:15 – 11:50)
Session Chair: Pablo Lanillos (Donders Institute for Brain, Cognition and Behavior, formerly: TUM Chair of Cognitive Systems)
• Elio Nakhle: “Variational Inference with Function Learning for Robotic Self Perception implementation on NAO Robot”
• Laura Lopez Galdo: “Soft hand exoskeleton actuated with Shape Memory Alloy fibers”
• Nogay Küpelioglu: “License plate detection using dynamic vision sensors and neuromorphic algorithms”
• Raja Judeh: “Part Semantic Segmentation of Point Clouds of Complete and Partial Objects Using Deep Learning”
• Elvin Hajizada: “Spiking Compliant Robot Control”

Download MSNE Symposium Agenda (PDF)

Past neuroengineering events:

  • Neuroengineering Matinee (Jan 16th, 2019)
  • Neuroengineering Networking Workshop 2018 (Apr 19th, 2018)
  • NeuroEngineering Networking Workshop 2015 (Jan 15th, 2015)